Popis
★ Kvalitní ekologická mikina s autorským designem. Mikina je z 85% biobavlny a pyšní se jedním z nejpřísnějších certifikátů – certifikát GOTS. Materiál i výroba jsou ekologické a etické. Jedná se o udržitelnou, tzv. slow fashion módu. Mikinu zdobí digitální ilustrace výbavy všeho potřebného pro pořádnou túru. Mikinu lze také využít jako šikovný seznam při chystání všech potřeb do krosny. Motiv vytvořila nadaná ilustrátorká Karolína ze Studio Arte. Další boží motivy ve spolupráci s Karol můžete najít tady.
Jelikož se jedná z části o ruční práci, je každý kousek originál a fotka je do jisté míry ilustrační :). Potisk nepraská a na světlém podkladě není znatelná vrstva v místě obrázku. Obrázek se stává „součástí tkaniny“ díky koncentrovaným pigmentům.
- Gramáž: 300–350 g/m2
- Specifikace: 85% kvalitní prstencově předená česaná biobavlna tzv. „ring-spun combed cotton“ (nejvyšší možná kvalita zpracování bavlněného vlákna) + 15% recyklovaný polyester. spodní lem, manžety a průkrčník z žebrového materiálu.
► Perte mikinu vždy naruby (na jemný program nejlépe na 30 °C).
► Vyhněte se: bělidlům, aviváži a dalším chemickým přípravkům.
► Žehlete motiv naruby.
Výrobek je certifikovaný:
*Proč je biobavlna zásadně lepší než běžná bavlna?
- Pěstování konvenční bavlny spotřebuje obrovské množství vody, například na výrobu jednoho jediného trička se spotřebuje téměř 3000 litrů vody.
- Konvenční bavlna je často chemicky upravena. Pěstování bavlny je odvětvím zemědělství, kde se používá největší množství chemikálií. Bavlna se sice pěstuje na 4 % zemědělské půdy, ale použije se na ni 10 % světové spotřeby pesticidů, a dokonce takřka až 25 % spotřeby insekticidů. Tím dochází k velkému znečišťování vody a půdy.
- Lidé, kteří tuto bavlnu pěstují a zpracovávají se dostávají do kontaktu s mnoha chemikáliemi. Ty jim způsobují méně či více závažné zdravotní problémy.
- Takové oblečení není zdravé ani pro nás samotné, chemikálie z běžného bavlněného trička vstřebáváme přes náš největší orgán – kůži.
- Buďme pozorní a soucitní k sobě i k ostatním. Zajímejme se o způsob zpracování a původ vašeho příštího nakoupeného výrobku :).