V tomto článku se spolu vydáme na spletitou cestu, která vede od zasazení semínka bavlníku až po výrobu finálního kousku oblečení. Vysvětlím, že není bavlna jako bavlna a že na certifikaci záleží. A zkusím nastínit, jak se udržitelnost promítá do jednotlivých kroků výroby.
Kouzlo jednoduchých věcí
Mnoho věcí se pro nás stalo tak samozřejmých, že zapomeneme na všechen ten zázrak a spletitou síť příčin, následků a úsilí lidí, kteří za ní stojí. A to je v pořádku; je to způsob, jakým náš mozek filtruje svět tak, abychom v jednom kuse nestáli s otevřenými ústy a nežasli. To by nebylo praktické pro každodenní život.
Když je ale zrovna chvilka, kdy máme čas a prostor rozjímat, je zajímavé si představit, co všechno se muselo stát, aby vznikly byť i ty zdánlivě nejobyčejnější věci. Jako třeba oblečení, které máme zrovna na sobě.
Na chvíli spatřit semínko, ze kterého vyrostla bavlna, a veškerá semínka předtím, která dala vzniknout tomuto semínku. Všechna ta kouzla a zázraky přírody, díky kterým vznikly vhodné podmínky pro klíčení a růst rostlinek bavlníku. Práci a úsilí stovek lidí, jejich životy a životní okolnosti. Cestu a kreativní proces umělce, který vytvořil motiv.
Semínko
Ještě před přibližně osmnácti měsíci mohlo být oblečení, které máte na sobě (pokud zrovna nějaké máte na sobě, pokud je nové a pokud je z bavlny), pouhým nerozvinutým potenciálem – semínkem bavlníku.
V Magifešn při výrobě používáme jen bio bavlnu vypěstovanou ze semínek, která nebyla geneticky modifikována.
Rostlinka
O dva měsíce později už ze semínka vyrostla rostlinka bavlníku. Veškeré pěstování bio bavlny probíhá bez použití chemických hnojiv a pesticidů, jen tak, jak to příroda kdysi dávno zamýšlela.
Takto se momentálně pěstuje asi jen 1,4 % světové produkce bavlny. Pochopitelně je to nákladnější, ale jen tak lze zaručit, že se voda použitá při pěstování může vrátit zpět do koloběhu vody, aniž by kontaminovala další zdroje. A že oblečení, které nosíme prakticky pořád, neuvolňuje škodlivé látky do našeho největšího tělního orgánu – tj. kůže.
Sklizeň
Před rokem byly rostlinky bavlníku sklizeny. Bavlněné tobolky se uskladní na suchém místě poblíž plantáže a čekají na další zpracování.
Vyzrňování bavlny
Je potřeba oddělit vlákna bavlny od semínek a dalších částí rostlin. To se dělá pomocí automatického vyzrňovacího stroje, vynálezu z konce 18. století.
Jen drobná historická odbočka: ruční vyzrňovací stroj se používal už v 6. století v Indii, ale následný vynález automatického stroje hluboce a trvale změnil chod dějin Spojených států a připravil cestu k Americké občanské válce. To je ovšem na jiné povídání.
Poté, co se semínka oddělí od vláken, znovu se zasadí a vyroste z nich další sklizeň. Vlákna samotná tvoří jen asi třetinu váhy tobolky a dále se zpracovávají do příze.
Předení příze
Používáme prstencově předenou česanou bavlnu („ring-spun combed cotton“). Jedná se o nejkvalitnější možné zpracování.
Jednotlivá vlákna bavlníku se česáním narovnají a zbaví se kratších vlákýnek. Vznikne tak bavlněná příze s jemnou texturou a dlouhými pevnými, ale přesto měkkými vlákny.
Výsledný materiál je prodyšný a velmi příjemný na nošení.
Pletení přízí do látky
Mechanicky přesné stroje vedou desítky pramenů příze skrz dráhu jehel uspořádaných na válci. Výsledkem je hladká a měkká látka, která čeká na další zpracování.
Barvení
Většina látek je barvena. Nejdříve projdou jemnou přírodní enzymatickou lázní, která rozpustí drobné zatoulané chloupky z bavlněných vláken a dodá látce hladší texturu.
Následně jsou látky namáčeny v barvě. Zde je extrémně důležité, aby byly použity jen barvy, které v sobě nemají žádné škodlivé látky, které by se následně mohly uvolňovat do těla.
Proto veškeré naše oblečení splňuje přísné standardy, např. tzv. Oeko-Tex® 100. Použité barvy a výsledné produkty jsou testovány na stovky potenciálně nebezpečných látek.
Za zmínku také stojí, že v Magifešn e-shopu najdete i oblečení, které je celé z nebělené a nebarvené bavlny. Výsledná látka je extra příjemná a nám se líbí i přirozená barva, kterou jinde moc často nepotkáte.
Stříhání a šití
Látka se stříhá v desítkách vrstev najednou. Důležité je propočítat a naplánovat jednotlivé díly tak, aby docházelo k co nejmenším ztrátám.
I když například tričko působí z dálky jako jeden celek, je složené zpravidla z pěti různých částí sešitých k sobě (přední, zadní, dva rukávy a lem krku).
Je pro mě důležité, aby i tato část výroby byla co nejudržitelnější a férová k lidem. Proto Magifešn oblečení splňuje přísné certifikáty GOTS a GRS, které zajišťují environmentálně a společensky zodpovědnou výrobu.
Tajná ingredience: láska
Od zasazení semínka uběhl rok a půl a díky práci desítek lidí držíme v rukou krásný kousek oblečení, ale něco tomu ještě chybí. Teď přichází na řadu práce umělce.
Každý motiv je kombinací inspirace, spontánní radosti z tvoření, ale také dlouholetým pilováním umu. Ve světě, ve kterém jsme zaplaveni nekonečným proudem automaticky generovaného obsahu, který vykrádá prvky tvorby jiných umělců, je ruční tvorba známkou autenticity a dlouhodobého směřování. Je to snaha předat něco krásného dál. Poslat střípek sebe do světa, aby dělal radost tam, kde je třeba a těm, kteří to ocení.
A jsem opravdu šťastná, když tuto cestu sdílíte se mnou. Ať už v Magifešn nakoupíte proto, že vám není lhostejná ekologie a věříte v udržitelnost, nebo proto, že máte rádi kvalitu a dobrý design, nebo prostě jen proto, že vám moje tvorba dělá radost.
Náhodný výběr oblíbených Magifešn kousků
-
SALE
-
SALE
-
VyprodánoNavrženo & ušito v ČR
-
Navrženo & ušito v ČR
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
Navrženo & ušito v ČR
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
Navrženo & ušito v ČR
-
SALE
-
VyprodánoSALE
-
SALE
-
VyprodánoSALE
-
SALE
-
SALE
-
VyprodánoNavrženo & ušito v ČR
-
Navrženo & ušito v ČR
-
SALE
-
SALE
-
VyprodánoSALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE
-
SALE